איש הקצה

מאת עמרי חצור חזרה

אלביי לאייר הוא אחד הגולשים הכי משוגעים שיצא לי לפגוש ולגלוש איתם, הוא בן 27 וגדל והתחנך באי שאני הכי אוהב בהוואי – מאווי. אלביי הוא אחד שיודע דבר או שניים על גלישה בגלים גבוהים ועוד כמה דברים על איך לעוף לאיירים ענקיים שוברי מוסכמות, הוא אחד החלוצים בנושא הזה שקשור לרוטציות הזויות באוויר והוא הגולש שהכי "לא שם כלום על כלום" כרגע בסבב, דבר שאפשר ללמוד מכל פוסט שהוא מעלה לרשתות החברתיות.

הוא אומר שאחת הסיבות שהחבר'ה במאווי מסתדרים כל כך טוב עם JAWS היא שככה נשמעה הילדות שלהם, הוא זוכר את הרעשים של הגלים הענקיים מתנפצים על הקרקעית מאז שהוא זוכר את עצמו וזה הפך את כל עניין הגלישה על גלים גבוהים למאוד נורמלי. הנורמליזציה הזאת השתלמה לו בקריירה כגולש בסבב הגלים הגבוהים של ה WSL כשבשנה הראשונה שלו כרוקי ב 2015 סיים במקום השני בתחרות הראשונה שנערכה אי פעם בספוט הזה (יצא לי לראות את התחרות דרך העיניים שלי כשישבתי מעל הצוק וזה היה מטורף!). עם השנים אלביי המשיך להשחיז את הסגנון הפרוע שלו ובסוף 2018 הגיע שוב לגמר הכי משוגע שראינו בגלים גבוהים בתחרות ב JAWS וסיים במקום השלישי.

 

Credits: WSL / Dan Norkunas

 

לנצח אזכור את התחרות הזאת כי בזמן הזה או יותר נכון בזמן שהתחרות עברה למצב המתן אלביי תפס את הצינור הכי גבוה, מורכב וקשה שראיתי בים שנע בין 8 ל 12 מטר עם רוח off shore חזקה. "הם (המארגנים) באו ואמרו לנו שהתחרות תידחה בגלל התנאים והייתי סופר עצבני בגלל זה כי אלו בדיוק התנאים שאני חי בשבילם, הם הריצו כמה מקצים ואני שמרתי על אותה רוטינה קבועה שיש לי לפני סשן ב JAWS והייתי מוכן להכל" אמר בראיון שנתן ל WSL.

את אותו גל שתפס כשרוב הגולשים האחרים ישבו בחוף הוא הכניס כמועמד ל"גל השנה 2019" וכמו שנראה כרגע אין אף אחד שיוכל להתחרות בטירוף שעבר לו בראש כשחתר לגל השמן הזה. "ראיתי את אותה תחזית שהמארגנים ראו וכולם הבינו שזה הולך להיות יום עצום עם צינורות ענקיים, ימים כאלה מאוד נדירים ומאז הסוואל שהגיע אלינו בשנת האל ניניו (שנה שבה האוקינוסים השקט שולח סוואלים ענקיים) לא ראיתי מספרים כאלה בתחזיות".

אלביי לא הצליח לענות על השאלה האם זה הגל הכי גדול שראה אי פעם אבל סיפק תשובה מלאה כששאלו אותו את השאלה הזאת, הוא אמר שיש ימים שהגלים לא הכי גבוהים אבל הגל מאוד עבה בגלל המחזור הארוך בין גל לגל כמו שהיה בסוואל האחרון כשהריצו את התחרות של אדי או כמו באותו יום שבו החליטו לדחות את התחרות, "כשהגלים עוברים את ה 20 שניות למחזור בין גל לגל זה הופך את הגלים למאוד עבים חלולים ורעים".

אתם יכולים בטעות לחשוב שהכל בא בקלות לילד המוזהב הזה אבל זה לא בדיוק ככה, הוא מספר שבסוואל הגבוה הראשון של השנה מאוד קשה לו להיכנס לראש הנכון אבל מצד שני הוא צריך רק גל אחד כדי להכנס לקצב הנכון, גל שמאוד קשה לקחת בהתחלה אבל אחריו הכל נהיה הרבה יותר קל. מעבר לזה יש המון פציעות כשלוקחים דברים אל הקצה כמו אלביי, הוא יצא מניתוח רק לפני כמה ימים אחרי שקרע את הרקמה הסחוסית בשני צידי הירך אחרי ששרד כמה נפילות ענקיות, "כל השנה הזאת היתה קשה בשבילי, קיבלתי זעזוע מוח גל אחרי הגל הגבוה שתפסתי ושבוע אחרי זה קיבלתי עוד אחד כשניסיתי לנחות אייר ענק שגם שבר לי את האף. אני עובר תקופה לא קלה, אף פעם לא לקחתי הפסקה כל כך ארוכה של שישה חודשים מהמים אבל אני מתכנן לחזור עם יכולות משופרות לקראת השנה החדשה".

 

Credits: WSL / Kelly Cestari

 

האם את/ה מעל גיל 18?