הדוקומנטריים החמים של הקיץ

מאת לי "לולו" קום חזרה

מה משותף לבטאני המילטון, אנדרי איירונס והחבורה של הנורט-שור משנות ה-90? חוץ מזה שכולם גולשים מדהימים ומשפיעים עד היום, השונה הוא שאנדי כבר לא איתנו… אבל כולם מככבים בסרטים דוקומנטריים על סיפור חייהם וחלקם מוצגים בפסטיבל הסרטים טרבקה במנהטן ניו יורק.

פסטיבל הסרטים מתקיים מידי שנה בשכונת טרבקה שבמנהטן ניו יורק, ומוצגים בו בעיקר סרטים של יוצרים עצמאיים. הסרטים החדשים הקשורים לעולם הגלישה הוקרנו בפסטיבל הסרטים הנוצץ שנערך בשבוע האחרון של חודש אפריל. ביניהם הסרט החדש על בטאני המילטון והסרט על החבורה משנות ה-90.

על הסרטים בכמה מילים:
הסרט "Unstoppable" על בטאני המילטון מראה לנו את סיפור חייה ממקום הרבה יותר עמוק ממה שפורסם אי פעם. על היותה גולשת מקצועית, אמא וכמובן התאונה (תקיפת הכריש) ששינתה את חייה.

הסרט "Momentum Generation" על החבורה של שנות ה-90 זה סרט נוסטלגי על החבורה שהיום הם השמות הכי ידועים ומוכרים בעולם הגלישה, אז היו בסך הכל ילדים בני 14 שיורדים גלים עוצמתיים בפייפליין שנהנו לצלם את עצמם ולערוך, מבלי לדעת שיהפכו להיות אגדות גלישה בעוד מספר שנים.

הסרט "Andy Irons: Kissed by god" שופך אור על סיפורו הטרגי והמסקרן של אנדי הגולש האגדי. אנדי היה גולש צבעוני ומעניין שעד היום עולם הגלישה לא פגש עוד מישהו דומה לו. אלוף אמיתי ואהוב מאוד. מאחורי הקלעים אנדי התמודד עם שדים פנימיים ועבר התמודדויות קשות שבסוף הביאו למותו.

על הסרטים במעט יותר הרחבה, שלב לפני שאתם מתיישבים מול המסכים:

Unstoppable: להיות ספורטאית מקצועית זה לא קל, ולהיות אמא זו עבודה לא פשוטה בפני עצמה. בטאני המילטון מצליחה להגשים ולהצטיין בשניהם. הסרט אנסטופבול שבוים והופק על ידי יוצר הסרטים אהרון לייבור, עוקב אחר המילטון והמסע שלה. מהמרדף אחר הסוול האחרון ועד המרדף אחר בנה בן השנתיים. המילטון מכתיבה את הדרך והעתיד לנשים בספורט ולא נראה שמשהו יכול לעצור אותה. בת ה- 28 נשואה לגולש בשם אדם ויחד הביאו את בנם השני (ווסלי) לפני כחודש. ״הסרט הזה מתאר את חיי בצורה עמוקה יותר ממה שאי פעם נראה״ האתגרים האמיתיים איתם התמודדתי לצד נצחונות שהיו לי במהלך הדרך. מילדות ועד אמהות.״ היוצר אהרון לייבור עוקב בסרט אחר המילטון מאז היותה גולשת צעירה ומקצועית ולאורך המכשולים איתם נאלצה להתמודד בדרך. אנסטופבול מציג את הסיפור המעורר השראה של הגולשת מקאווי ואיך היא כובשת את הפסגות בשני התחומים העיקריים בחייה : ספורט ומשפחה. בטאני נוחתת אייר רברס 360 במהלך הצילומים של הסרט. כבר ראינו אותה בצינורות חלולים ובגלי ענק בהוואי ובאינדונזיה, היא לא מפסיקה להפתיע ולדחוף את הגבולות של עצמה ושל הספורט. היא תמשיך להפעים את האנשים ולגרום להם לשאול ״איך היא עושה את זה?״ ועוד עם יד אחת. הקרנת הבכורה הייתה בפסטיבל הסרטים טריבקה.

 

WSL

 

Momentum Generation: סרט שהופק ע״י היוצר המוכשר רוברט רדפורד, הוצג לראשונה בפסטיבל הסרטים טריבקה שהתקיים בשבוע שעבר. הסרט עוקב אחר הגולשים קלי סלייטר, שיין דוריאן, רוב מצ׳אדו, פול רוך, פט אוקנל, קלאני רוב וטיילור נוקס בתקופת שנות ה-90 כשהם היו גולשים צעירים שמשוטטים בחבורה ברצועת החוף הצפונה של הוואי אוהאו ה- North Shore. באותה תקופה הם עדיין לא ידעו שהחבורה שלהם תהפוך להיות המומנטום ג'נריישן שבעוד מספר שנים הם יהפכו לשמות הכי מוכרים בעולם הגלישה ה- Momentum Generation ושחלקם יהיו מזוהים עם תואר ׳אלוף העולם׳. הדוקומנטרי הוא המשך לסרטו של טיילור סטיל מומנטום אנדר אינפלואנס שיצא בשנת 2001 בכיכובם של גולשים כמו אנדי איירונס, מיק פנינג וג׳ול פרקינסון. בשונה מהמקור, מומנטום גנריישן מתקיים במקום אחד: הבית של בנג׳י וולטסרי, שנמצא ממש מול ״פייפליין״ במונחים של שני עשורים לאחור. החבורה הייתה מבלה שם בחצר הקדמית של הבית ברוב הזמן. החברה היו מצלמים ועורכים סרטונים ביתיים שמראים את הסטייל המגוון של החבורה.
״לא חשבנו שאנשים באמת ירצו לצפות בסרטונים שעשינו״ אמר בנג׳י. זה היה ממש כמו שאתם וחברים שלכם תעשו סרטונים בבית לכיף ולבסוף זה צובר קבוצה שלמה של עוקבים. ״באותו הזמן לא היה לנו מושג שנהפוך להיות חלק מהמומנטום גנריישן. היינו רק ילדים בני 14 שחותרים לגלים של 10 פיט (3-4 מטר) בפייפליין״. כ-20 שנים לאחר מכן, החבורה נפגשת שוב לטיול גלישה מלא בסיפורים ישנים ואין סוף נוסטלגיות וזיכרונות. על מנת לדוקומנטרי שמתעד חלק חשוב ובלתי נפרד מההיסטוריה של עולם הגלישה.

 

 

:Andy Irons: Kissed by god מי היה אנדי איירונס מעבר לגולש האהוב והמוכשר, ומה היו השדים איתם התמודד? הקרנת הבכורה הייתה ביום רביעי ה2.5 בלוס אנג׳לס. הסרט שמתאר את סיפור חייו של אנדי היה בעשייה במשך 3 השנים האחרונות והושקעו בו מאמצים רבים על מנת ליצור את הסרט הכי איכותי והכי קרוב למציאות שאפשר. של אנדי בעולם הגלישה יודעים שאנדי היה דמות מורכבת, מעניינת ושנויה במחלוקת. אנשים לא יודעים לגבי הבעיות הפנימיות והשדים איתם אנדי היה מתמודד. המחלה, ההתמכרות, הסמים. הכל עומד להחשף בסרט בצורה הכי אמיתית שיש. אנדי לנצח יזכר כאחד הגולשים הכי מעניינים ומשפיעים שעולם הגלישה אי פעם ראה. אנדי איירונס נפטר בגיל 32 כתוצאה משימוש יתר בסמים. מותו טלטל את עולם הגלישה, כאשר הוא נמצא ללא אורך חיים בחדר במלון בדאלאס. הוא הותיר אחריו את אשתו לינדזי בחודש השמיני להריון עם בנם הראשון. נסיבות המוות האמיתיות לא התפרסמו מיד, ואף יצאו כתבות שטענו שהוא מת כתוצאה מעקיצה של יתוש הדנגיי וכתבות אחרות שטענו כי הוא מת מהתקף לב פתאומי. אנשים לא ידעו את נסיבות המוות האמיתיות, מה שיצר בלבול לגבי אנדי, ומי הוא היה.

אנדי התמודד עם דיסלקציה ועם הפרעה דו קטובית. הפרעה זו גורמת לשינויים קיצוניים במצב הרוח, כאשר לרגע אחד אתה יכול להרגיש בפסגה, נוגע בשמים, ולרגע הבא אתה מתרסק לתחתית, ולהפך. עם הזמן הוא התמכר לסמים וערבוב חמור של כמה סוגים הביא למותו. אף אחד מהקרובים אליו לא היה מוכן לדבר על הבעיות וההתמודדות שלו, עד לאחרונה, כאשר התחילו להתגבר על האבידה הקשה והבינו איזו מורשת אנדי רצה להשאיר מאחוריו.

 

האם את/ה מעל גיל 18?