הכירו את מארק ריצ'ארדס: חלוץ

מאת לי "לולו" קום חזרה

גלישה זה ספורט, תרבות ותופעה חיובית שמשכה אליה אנשים רבים מהעולם במשך מספר דורות, גלישה זו השראה. ספורט שמסמל כל כך הרבה מעבר לספורט. סקרנות, יצירתיות, אומנות, חופש וחיפוש בלתי פוסק. אנשים שמחוברים לעולם הזה באופן טבעי הם אנשי חופש, משני תרבות, אומנים, מעצבים, גיבורים ואייקונים. לעולם הזה יש הרבה היסטוריה.

במסגרת פרויקט מורשת של ארגון הגלישה העולמי ה- WSL, בעזרתו של מאט וורשו ואנציקלופדיית הגלישה, נכיר מספר דמויות מפתח שתרמו ועיצבו את עולם הגלישה שאנחנו מכירים היום.

הכירו את מארק ריצ'ארדס: חלוץ אגדי

גולש מקצועי מניוקאסל, אוסטליה. הראשון בעולם שניצח 4 אליפויות עולם ברצף (בין השנים 1979-1982) הסגנון של ריצ'ארדס מגוון כאשר במים כל האש יוצאת ממנו ומחוץ למים הוא אדם מאוד רגוע. מגזין הגלישה האוסטרלי "surfing life magazine" כינו אותו "הגולש הקדוש" של המדינה. ריצ'ארס נולד בשנת 1957 וגדל בניוקאסל, עיר תעשייתית שנמצאת בקירבה לצפון סידני.
ריי ריצ'ארדס, אביו של מארק היה גולש בעצמו ופתח את חנות הגלשנים הראשונה בניוקאסל בשנת 1961.

ריצ'ארדס הצעיר היה בגלים מאז שהיה פעוט, והתחיל לגלוש בגיל 6. בשנת 1972 הוא סיים שני בתחרות על התואר הארצי באוסטרליה לג'וניורס (הפסיד לממציא הגלשן 3 חרבות העתידי סיימון אנדרסון), והעפיל לנבחרת האוסטרלית של אותה שנה שיצאה להתחרות באליפות העולם בקליפורניה. בשנה שלאחר מכן 73' הוא זכה בתואר הארצי לג'וניורס וב-74' סיים רביעי. בשנת 75' התקיימו מספר תחרויות לא רישמיות למקצוענים בהוואי, וריצ'ארדס בן ה-18 החליט לטוס לשם לנצח את התחרויות ולזכות ב- 9,000$ שזהו סכום שאי אפשר היה לתפוס באותם זמנים.

 

Credits: WSL

 

באותה תקופה הצלם ויוצר סרטי גלישה ביל דלאניי היה בהוואי וצילם את הסרט "Free Ride". הסרט בא להציג את ווין ברתולומיאו האוסטרלי ושון תומפסון מדרום אפריקה, שניהם אלופי עולם עתידיים, אבל הסגנון המעניין של ריצ'ארדס פשוט חייב את ביל להכניס גם אותו לסרט. עם הגלשן הצהוב אדום הבולט שלו, הבגד ים הצבעוני והמנצנץ והלוגו סופרמן הענק על הגלשן.

Free Ride הראה שינוי דור בספורט, כאשר לפתע החדשים מאוסטרליה ומדרום אפריקה מעפילים על ההוואיניקים הידועים לתקופה (ג'ף האקמן, ג'רי לופז, בארי קניאופוני, ורנו אבליירה). ריצ'ארדס, ברתולומיאו ותומפסון וחלק נוסף מחבריהם כונו והוכרו לאורך תקופה
"הדור החופשי" – "Free Ride generation".

לריצ'ארדס היה סגנון גלישה משונה: הברכיים לעתים קרובות נצמדות יחד, אפילו בתנועות חדות, כתפיים כפופות, זרועות ארוכות נפרסות למטה, וכפות ידיים שפונות מעלה לעיתים קרובות. הוא זכה לכינוי "השחף הפצוע", אבל הקווים שהוא מציר על הגל הם מהירים, מאוזנים, חלקים וגמישים.
הוא הפך לאהוב בעולם הגלישה בגלל הביטחון שלו (לובש חליפות גלישה כסופות, מקשט את הגלשנים שלו) אך גם בגלל שיחד עם זאת הוא צנוע ונעים. הוא גם נראה שונה ממקצוענים אחרים: הוא הרבה יותר גדול (ארוך), עם פנים של תינוק, כתפיים דקות ופלג גוף ארוך, וכאשר מגזין Surfer שאל, "מה עושה אותך מאושר?" סחף אלפי גולשים צעירים בתשובתו המצחיקה וההגיונית: "סקס וצינורות".

 

Credits: WSL / Matt Dunbar

 

ריצ'ארדס נחשב לחסר מעצורים בשנים בהן היה אלוף עולם. ב79' הוא פסח על 4 תחרויות מתוך 13 שהיו בלו"ז של הסבב, כדי להתחרות בתחרות אחרת בהוואי. הוא היה מדורג רביעי כאשר באירוע האחרון כל השלושה שהיו מדורגים לפניו נפלו אחד אחרי השני ובסוף ריצ'ארדס לקח גם את התחרות בהוואי וגם את תואר אלוף העולם, בגיל 22. בשנת 80' הוא לקח את התואר שוב ובפער גדול ובשנים 81-82' התחרות הייתה צמודה.

המפתח להצלחתו היה ההופעה על הטווין פין. הוא עיצב לעצמו את הגלשנים מגיל 15 (בהשראתו של דיק ברוואר). בשנת 76' הוא ראה את הגולש רנו אברילה מהוואי, הגיע לאוסטרליה עם גלשן 5.3 עם חרטום רחב ושתי חרבות. ריצ'ארדס עיצב גלשן דומה אך ארוך יותר וטען כי זה גלשן שאפשר לעשות איתו הכל. עידן הטווין פין היה חזק בסוף שנות ה-70 ועד תחילת שנות ה-80 כאשר בשנת 1981 נכנס לתמונה הגלשן שאנו מכירים היום – 3 חרבות.

בסיום העונה של 82' ריצ'ארדס פרש מעולם התחרויות. אך המשיך להתחרות בתחרויות מאסטר שונות ולקטוף פרסים ותארים מאוד מכובדים. הוא קיבל המון פרסי גלישה של Surfer Magazine
ובשנים 79', 80', 82' נבחר לגולש השנה. Surfer דירגו אותו במקום ה-5 ברשימתם של הגולשים הגדולים בכל הזמנים, בשנת 2010. הוא הופיע בעשרות סרטי גלישה בין העשורים של שנות ה-70' ושנות ה-80' כמו גם בדוקומנטרי טלויזיוני על גולשים אוסטרליים ב-94' ובסדרה אמריקאית על גולשים בשנת 2000.

The Mark Richards Tapes הוא הוידיאו ביוגרפיה על מארק ריצ'ארדס שיצא בשנת 1987.
Mark Richards: A Surfing Legend הוא הספר שנכתב על חייו ע"י דוד נוקס ויצא לאור בשנת 1992.
Bustin' Down the Door הוא דוקומנטרי שהופיע בו בשנת 2008.

עד שנת 2012, המשיך ריצ'ארדס לתפעל ולהחזיק את חנות הגלשנים שהקים אביו בשנת 1961. הוא ממשיך גם היום להכין ולעצב גלשנים, ריצ'ארדס נשוי ויש לו 3 ילדים.

 

Credits: WSL / Sean Rowland

האם את/ה מעל גיל 18?