זאת שעולה וזאת שיורדת

מאת מערכת קורונה חזרה

הרעיון היה פשוט: בואו ניקח קבוצות מהליגה השנייה שרוצות להשתדרג וקבוצות מהליגה הראשונה שחייבות לשמור על המקום שלהן, נסגור אותם במלבן חול, נתלה באמצע רשת וניתן להם להילחם ראש בראש על ההזדמנות לשחק בעונה הבאה עם הגדולות של ליגת קורונה פוצ'יוולי. 

ארבע קבוצות מהליגה הראשונה (גאולה יונייטד, הפנתאון, ותיקי הגלקטיקוס ושמשוניה) נגד ארבע קבוצות מהליגה השנייה (RST, יהלומי גורדון, וילדע חייע ובסקינד מניה) חולקו לשני בתים ונפגשו בחום של סוף אוגוסט בנמל תל אביב בידיעה שחצי מהן יחזרו הביתה מאוכזבות, כי רק שתי המדורגות הראשונות בכל בית ישחקו בליגה הבכירה. במשחקי ההצלבה המשחקים צומצמו למערכה אחת בלבד, בלי זמן לתיקונים, קאמבקים או הזדמנויות נוספות. נגעת נסעת בסגנון פוצ'יוולי.

המשחק הראשון והמותח בבית א' קבע את הטון של כל היום: גאולה יונייטד (לנצ'יאנו ופלאש) מהליגה הראשונה ו-RST (בני הדודים סימנטוב) מליגת המשנה נפגשו, אבל פתיחת המשחק מחקה את כל ההבדלים בין הליגות. שתי הקבוצות היו שוות מאוד וניזונו מטעויות לא מחויבות המציאות של היריבים. הסימנטובים שמרו על קור רוח ונראו מתואמים מאוד ופתחו בריצה קטנה עד ל-5-9 ו-6-15, כשהם מציגים משחק הגנה מבטון. הנקודה ששברה את גאולה היתה ארוכה במיוחד והציגה כמה הצלות מדהימות ובעיקר סבלנות ברזל של שתי הקבוצות. בסופה, רועי סימנטוב נגח לעומק ומשם נדמה היה שלגאולה יהיה קשה מאוד לחזור למשחק, אבל זה בדיוק מה שהם עשו. פרץ אנרגיה מטורף של פלאש ולנצ'יאנו לקח את המשחק ל-15-15 ובני הדודים נראו שבורים מנטלית. עכשיו זה כבר לא היה עניין של פוצי'וולי, אלא של אופי. במבחן הזה ניצחה RST, אחרי שתי טעויות קשות של שלום לנצי'אנו.  

במשחק השני נפגשו הפנתאון (אולחה וספוז') מהליגה הראשונה ויהלומי גורדון (שלומי משה ורן ארבל) מליגת המשנה. היהלומים פתחו חזק ורשמו 1-6 מפתיע למדי עם משחק מהיר ויצירתי. הפנתאון נראו מבולבלים וחפרו לעצמם בור שיהיה להם קשה לצאת ממנו. יהלומי גורדון המשיכו לשחק מהר ואגרסיבי ומחצו את הפנתאון 8-18.

למשחק השלישי נשארו יהלומי גורדון על החול כדי לשחק נגד גאולה יונייטד, שהיו חייבים ניצחון כדי לשרוד. היהלומים שוב הכתיבו את הקצב בתחילת המשחק, אבל גאולה הצליחו להרגיע את האנרגיה שלהם עם משחק סבלני וחכם. אף קבוצה לא הצליחה לברוח ואל הישורת האחרונה של המשחק הן הגיעו צמודות על לוח התוצאות. אחרי הארכה קצרצרה גאולה הצליחו לשמור על עצמם בחיים עד למשחק השלישי עם 17-19.

המשחק הרביעי הפגיש את RST  ואת הפנתאון, שגם הם היו חייבים ניצחון כדי להישאר בתמונת העלייה. המשחק היה מתוח, כמעט עצבני וכל נקודה דמתה לקרב בזעיר אנפין. הפנתאון היו הראשונים לפתוח פער של ממש כשהם מנצלים עייפות ונפילת מתח של הסימנטובים וסיימו חזק את המשחק עם 10-18. הניצחון שלהם יצר מצב ביניים מעניין, שבו לכל קבוצה יש ניצחון והפסד. כלומר, שני המשחקים האחרונים יקבעו את גורל הטורניר.

הראשון מבין שני המשחקים הגורליים הפגיש את RST ואת יהלומי גורדון מהליגה השנייה להתמודדות של להיות או לחדול. מי שמנצחת עולה לליגה הראשונה. זה היה משחק של טעויות, של לחץ ושל עצבים. ההגנה החזקה של בני הדודים סימנטוב התערערה, משחק ההתקפה המהיר של היהלומים לא תפקד – רק הדרמה שיחקה בשיא היכולת שלה. רק כשלוח הוצאות הראה מספרים דו-ספרתיים הקבוצות באמת התעוררו. יהלומי גורדון הצליחו לעלות ליתרון קטן, RST חזרו למשחק, עלו ליתרון וכמעט הריחו את ליגת העל. נקודת ההכרעה הוכרעה על ידי טעות של רן ארבל והדודים סימנטוב ניצחו 13-18 והעלו את עצמם לליגה הבכירה.

המשחק האחרון של בית א' הפגיש את שתי הקבוצות מהליגה הראשונה: גאולה יונייטד והפנתאון. גם במשחק הזה, המנצחת תשחק בעונה הבאה בליגה הבכירה ואילו המפסידה תרד ליגה. המשחק הזה התעלה לרמה גבוהה יותר מהקודם והפנתאון עלו ליתרון מוקדם ושמרו עליו באדיקות. גאולה ניסו לפתח את המשחק הרגיל והאלגנטי שלהם, אבל הפנתאון שמו חומה על הרשת ולא נתנו לזה לקרות. הם עלו ליתרון 6-12 ונראו רגועים ומחושבים מאוד מול העצבנות של שלום ויונתן. אחת הנקודות המכריעות הגיעה במצב של 10-14 לפנתאון. גאולה זכו בשלוש נקודות רצופות והראו סימנים של התאוששות, אך כדור ארוך של פלאש נחת בחוץ והפנתאון התקרבו עוד יותר לניצחון. את המאץ' פוינט לקחו הפנתאון אחרי נגיחה ארוכה מדי של שלום לנצ'יאנו וניצחו 12-18 כדי להישאר עוד עונה בליגה הראשונה.

בית ב' נפתח עם משחק בין וילדע חייע (אדיב שביט ותמיר בר אילן) מהליגה השנייה, לשמשוניה (אפרת ויושין) מהליגה הראשונה. שמשוניה פתחו חזק, אבל הניחו לוילדע חייע לצמצם ולהשוות ל-9-9. בשלב הזה שמשוניה הוציאו מעצמם את הפוצי'וולי הטוב והנקי שלהם, זה שהיה אמור לקחת אותם גבוה יותר בטבלה העונה, ורצו קדימה ליתרון משמעותי ולניצחון 12-18 במשחק הראשון.

במשחק השני התמודדו ותיקי הגלקטיקוס (ג'נח ומשען) מהליגה הראשונה ובסקינד מניה (אנדריי קופרשמידט ויניב יקותיאל) מהליגה השנייה. המשחק נפתח בבליץ עצבני של בסקינד מניה (1-7) שלא הורידו את הקצב עד לסוף המשחק. הוותיקים הצדיקו את שמם ונראו קצת אטיים מדי לעומת היריבים הצעירים והרעבים שלהם. התוצאה הסופית עמדה על 6-18 ובסקינד מניה נראו מאוד ראויים לשחק בליגה הראשונה.

בסקינד מניה נשארו על המגרש לקראת המשחק הבא: מפגש חשוב ביותר מול שמשוניה, שהמנצחת בו תשתבץ באחד משני המקומות הראשונים. זה היה משחק שבהחלט ראוי לליגה הבכירה של קורונה פוצ'יוולי. הכדור נשאר באוויר יותר מאשר על החול והנקודות היו ארוכות ונאות מאוד. שמשוניה ניצלו טוב יותר את ההזדמנויות שלהם ועלו ליתרון קטן, אך בסקינד הצליחו לכרסם בו בהתמדה לפני שהמשחק נכנס לשלב הדו-ספרתי שלו ואף עלו ליתרון 10-11. אפרת ויושין שמרו על קור רוח במשחק המטוטלת שהתפתח על החול בשעת השקיעה להנאת הצופים. המשחק הצמוד הגיע להארכה אחרי ששמשוניה החמיצו הזדמנות לגמור סיפור. בסקינד מניה לקחו שתי נקודות מהירות וניצחו 17-19. 

המשחק בין ותיקי הגלקטיקוס לווילדע חייע היה משחק ההזדמנות הלפני-אחרונה בשביל הקבוצה המנצחת, ומסמר בארון לקבוצה המפסידה. וילדע חייע נראו בדרך לניצחון מוחץ אחרי פתיחה חזקה (2-7), אבל הוותיקים הוכיחו שאסור להספיד אותם. הם חזרו למשחק ולקחו את ההובלה (7-9) ולא הביטו לאחור. וילדע חייע נראו מיואשים ולמעשה ויתרו על המשחק. ג'נח ומשען ניצחו 10-18 ונתנו לעצמם עוד סיכוי להישאר בליגה.

וילדע חייע נשארו על החול למשחק האחרון שלהם, נגד בסקינד מניה במטרה להציל את הכבוד הרמוס שלהם. בסקינד מניה היו צריכים ניצחון כדי להימנע מחישובים מסובכים במשחק האחרון ופתחו את המשחק יפה עם כמה ביצועים מרשימים, אבל ניכר היה שהם איבדו קצת מהדחיפות במשחק שלהם וביצעו כמה טעויות מיותרות. וילדע חייע ניסו ללחוץ, אבל לא הצליחו להתגבר על השטף במשחק של בסקינד, למרות כמה מבצעים יפים. אנדריי ויניב סגרו סיפור עם 13-18 ובפעם הבאה שנראה אותם הם ישחקו בליגה הראשונה.

המשחק האחרון של היום קבע מי מבין שמשוניה לוותיקי הגלקטיקוס תישאר בליגה הראשונה. לכאורה, שמשוניה היו פייבוריטים, אבל הוותיקים שמרו את עצמם במשחק ועלו ליתרון 9-10 בשלב קריטי של המשחק והמשיכו ללחוץ. בשלב הזה, המשחק בדק את העצבים של השחקנים לא פחות מאשר את הכישרון שלהם. שמשוניה השוו ל-12-12 וכל נקודה טמנה בחובה פוטנציאל להתקף לב קטן. שום קבוצה לא ויתרה על ההזדמנות לשחק עם הגדולות בליגת קורונה ונוצר משחק מותח ביותר (16-16), כשהמומנטום עובר מצד לצד במהירות של הכדור. המאץ' פוינט לטובת שמשוניה הגיע אחרי טעות של שרון משען וגם בנקודה הזאת משען נגח רחוק מדי. שמשוניה נשארו בליגה בעור שיניהם עם 16-18, אבל ותיקי הגלקטיקוס זכו בהרבה כבוד.

[image-gallery id="2904"]

האם את/ה מעל גיל 18?