עלילות מדינה בטובוס

מאת עומרי חצור חזרה

לאורך השבוע התחרות בפורטוגל הביאה אותי לשיא חדש של התלהבות מסבב הגלישה המקצועני משתי סיבות עיקריות, הראשונה התייחסה לתנאים הורסטילים בתחרות הזאת שהתחילה עם סוואל ענק שהגיע לחוף הסופר טובוס שלחלוטין הצדיק את השם שלו ונגמרה בים הרבה יותר נמוך. זה העיד על הרמה הגבוה של המתחרים שהצליחו להגיע לשלבים האחרונים של התחרות בתנאים המשתנים. הסיבה השניה קשורה לסוף הפרק האירופאי ולסיום הסבב שהתקרב בעוד צעד לרגע הסיום.

ים ענק פגש את המתחרים ביום הראשון, כזה שגרם לי לתהות בכמה רגעים אם אנחנו בפורטוגל או  שבכלל הגענו לפורטו אסקונדידו, גם בגלל הגובה וגם בגלל שבדיוק כמו בפורטו חלק נכבד מהגלים היו סגורים, סופר טובוס זה חוף שדורש יכולות גבוהות בכל כך הרבה פרמטרים וכשבאזור התחרות עמדו שני פיקים שונים אין ספק שמזל מעבר ליכולות גלישה מלחיצות היה חלק משמעותי מאותם פרמטרים שעזרו לגולשים להתקדם בין המקצים. בעוד שחלק מהגולשים התברכו במזל והמשיכו הלאה עד סוף הסיבוב השלישי נפרדנו מגורדי סמית, דה סוזה ווילקו ששוב עזבו אותנו מוקדם ובדיוק כמו בצרפת זה קרה במהלך הסיבוב השלישי של התחרות, יש כאלה שפשוט לא מסתדרים עם אירופה.

מהמקצה הראשון של הסיבוב הרביעי עלה גוליאן שגלש מדויק ונכון לאורך כל התחרות, גון גון עלה מהמקצה השני עם הניקוד הגבוה ביותר בסיבוב הרביעי והילד המפתיע קנואה איגאראשי שהתעורר קצת מאוחר השנה ניצח את המקצה השלישי עם ניקוד שהתקרב לזה של גון גון. מהמקצה הרביעי עלה ישירות אל רבע הגמר גבריאל מדינה ושלח את מיק פנינג ביחד עם מיגל פופו שספג הפרעה במקצה ישירות אל הסיבוב החמישי שנפתח עם ניצחון של סיבס על קונאר אולארי במרחק זעום של 0.03 נקודות, המשיך עם קולואה אנדינו ששרף את האיטלקי היחידי בסבב והתקדם ביחד עם מיגל פופו שניצח את גוש קאר שהצהיר לאחרונה שהוא בשל לפרוש מהסבב, הסיבוב נחתם עם מייק פנינג שהתקדם הלאה על חשבון גולש הבית הפורטוגלי פרדריקו מוריאס.

ואז התחיל היום האחרון שנפתח עם ניצחון של גוליאן ברבע הראשון מול סיבס, בשלב הזה הים כבר הפסיק לשתף פעולה כמו בימים הראשונים והגולשים נאלצו לחפש פתרונות יצירתיים לסיטואציה המאתגרת, עדין ראינו צינורות אבל היה קשה יותר למצוא אותם מה שחייב את הגולשים לתת ביצועים חזקים על הגל הכבד. מי שהיה חכם מספיק כדי להשאר בקצב הנכון ולזוז בין כל גל אפשרי הצליח להגריל גלים טובים בין כל הסגורים, זה בדיוק מה שעשה קולואה אנדינו במקצה הרבע השני כשניצח את גון גון שפשוט לא עמד בקצב בשלב מאוד מכריע של התחרות מה שבטוח סיפק לגבריאל עוד יותר דרייב לנצח את מייק פנינג במקצה הרביעי של רבע הגמר כשמהמקצה השלישי עלה איגאראשי שניצח את פופו.

בחצי הראשון נפגשו שתי העיפרונות המחודדים ביותר של התחרות, קולואה אנדינו וגוליאן ווליסון, זה דבר אחד להיות גולש טוב אבל זה דבר שונה לחלוטין להיות גולש טוב שגם יודע להתחרות ולהצליח להביא את עצמו לידי ביטוי ברגעים הנכונים ואפשר לומר שלשתיהם התחרות הזאת התלבשה בדיוק על הצד הנכון של הרייל. גוליאן פתח חזק עם צינור בקסייד ארוך וסיים את הגל עם ביצוע מרשים שנתן לו 9.43, מהצד השני קולואה ענה עם צינור ארוך לפרונט סייד שקיבל 8.83 מה שהשאיר אותו במשחק אבל כשהתוצאה השניה של גוליאן היתה גבוה יותר מזו של קולואה המשחק נגמר עבור חובב הביסבול האמריקאי, בצד השני גבריאל ניצל את כל מה שהוא יודע והוא יודע כדי לעבור את איגאראשי בלי יותר מידי בעיות בדרך אל הגמר.

14 גלים של מדינה מול 9 של גוליאן העידו על זה ששתיהם ידעו טוב מאוד מה הם הולכים לעשות עוד לפני שהמקצה התחיל. שתיהם העמידו תוצאות נמוכות יחסית לאורך המקצה אבל לא הפסיקו לזוז ולחפש גלים ורק בעשר הדקות האחרונות הענינים התחילו להתחמם, דקה וארבעים לסיום גוליאן עדין הוביל אבל אז מדינה תפס גל ויצא לאולד סקול אייר שממנו המשיך לטייל סלייד ועם ביצוע על הסגירה של הגל קיבל מהשופטים 6.93, ההובלה עברה לגבריאל ואם זה לא הספיק גוליאן נאלץ לראות אותו בשניות האחרונות למקצה נחת אייר רברס שהבטיח לו את הניצחון.

גבריאל מדינה סגר שתי ניצחונות אירופאים רצופים וכל כך חשובים ועלה למקום השני בסבב, הוא יגיע להוואי עם מומנטום אדיר אבל גון גון מגיע עכשיו לבית ואין דבר יותר מסוכן ממנו בפייפלין, הוא כבר אמר בעבר שהוא רוצה לנצח את הסבב עם התחרות בפייפלין ועכשיו הוא קיבל את ההזדמנות המושלמת לעשות את זה. גורדי אומנם צריך נס כדי להניף את הגביע אבל מהמקום השלישי בטבלה הוא עדין בתמונה וטכנית גם גוליאן שאחריו יכול להפתיע אבל בשביל שזה יקרה הם צריכים שגם גבריאל וגם גון גון יפלו בסיבוב הראשון.

Gabriel Medina of Brazil is chaired up the ebach after winning the MEO Rip Curl Pro Portugal for the second time in his career at Supertubos, Peniche, Portugal. Medina defeated Julian Wilson of Australia in the final to take the win and move to World No.2 on the Jeep Leaderboard and one step closer to securing a second World Title.

 

 

האם את/ה מעל גיל 18?