עד כמה בובי צדק

מאת עמרי חצור חזרה

עכשיו אחרי שנגמר הסבב ומדינה חזר לארץ שלו עם הגביע עצום, אחרי שכל הגלים נשברו, כל הצינורות התגלגלו וכל הנופלים והמצטרפים החדשים לסבב הגלישה המקצועני כבר השלימו עם המקום שלהם הגיע הזמן שלי לפתוח את תיבת הפנדורה של עולם גלישת הגלים המקצועני ולראות מה יצא ממנה כדי להבין לאיפה הספורט הזה התפתח בעשור האחרון.

אז בובי מרטינז צדק או לא? אתם תחליטו אבל לפני שאתם עושים את זה בואו נזכר שניה בגולש המחונן עם יכולת הביצוע והזרימה הקטלנית על הבקסייד שגדל בגלים הארוכים של סנטה ברברה. הם אלה שמתחו את יכולות הגלישה שלו לרמה מספיק גבוהה כדי להיכנס לסבב הגלישה המקצועני שאז נקרא ASP. זוכרים? זה היה עוד אז בתקופה שבה רוב הדברים בעולם לא באמת הבינו את הפוטנציאל שלהם ובדיוק ככה התנהל גם סבב הגלישה העולמי. זאת היתה תקופה שבה כולם ניסו להמציא את עצמם ואת בובי שלנו שכבר אז ידע מי ומה הוא זה לא ממש ענין. אז אחרי שהחמיץ שתי תחרויות של הסבב באותה שנה הוא הגיע לתחרות ההיסטורית בניו יורק ועלה למקצה השני מול דרבריגד האוסטרלי, הוא ניצח אותו וכשיצא אל החוף ודיבר אל המצלמה הוא נתן את הראיון 'פוסט' מקצה הכי משמעותי ששמעתי מאז ועד אי פעם בגלישה המקצוענית.

בובי דיבר בצורה שהזכירה לי את הלהט של טופאק כשדיבר על נושאים שמכעיסים אותו ובדיוק ככה יצאו המילים שלו אל המצלמה, כבר אז הוא ידע איך לדבר את מה שהוא חושב בלי לדפוק חשבון לאף אחד ובדיוק ככה הוא פרק בראיון את כל מה שישב לו על הלב. הוא יצא על ה ASP כמו שרק הוא יודע וזה התחיל מלפרוק את התסכול שלו על שיטת הניקוד שהונהגה אז, הוא גם סיפר שהסיבה היחידה שהגיע לתחרות בניו יורק היא בגלל שהספונסרים שלו (FTW) נמצאים שם  והוא אמר עוד משהו שנחרט לי בזכרון ומאז ועד היום מהדהד לי במוח בכל פעם שאני רואה או כותב על התחרויות בסבב. “All these pro surfers want to be tennis players.” הוא אמר והתייחס לשינוי שראינו בסבב באותה שנה ועד היום, שינוי שהקפיץ את ענף הגלישה לשיאים חדשים של התענינות אבל באותה נשימה גם הכניס את הענף עמוק אל מחוזות הזרם המרכזי והבנאלי של המיינסטריים.

וזה טוב, וזה גם לא טוב והכל בו זמנית כי מצד אחד בובי שדיבר קצת לא יפה בראיון וסולק מאותה תחרות צדק בדיוק כמו שחבר טוב שלי צדק כשאמר "אפילו אני בתור גולש וצופה אדוק, לא מסוגל לראות את התחרויות האלה של הסבב אלא אם כן הים נדיר, כבד, מושלם וציורי. הראיונות האלה אחרי המקצים הפכו לכזה דבר בנאלי ! כמה כבר אפשר לשמוע אותם אומרים סטוקד טו טייק דה ווין". וזה בדיוק מה שבובי דיבר עליו, על הפיכת הספורטאים שבתכלס עושים את הסבב וגורמים לו להיות מה שהוא לבובות על חוט שמדברות מתנהגות ואפילו גולשות די דומה. ממש כמו בטניס, או גולף פתאום כל ההתנהלות בסבב בכל תחום שהוא הפכה לדומה, מרובעת ושבלונית ושלא תבינו אותי לא נכון, אין לי בעיה עם ענפי הספורט האלה, ממש לא. הבעיה שלי קשורה לזה שענף הספורט שאני אוהב, זה שהיו בו גולשים שלא מפחדים לדבר את העקרונות שלהם כמו בובי מרטינז או דין רינולדס נעלמו ממנו, יש לי בעיה עם זה שענף הספורט שאני אוהב איבד מהקסם שהיה לו פעם ושאף אייר רברס ענק לא יוכל להחזיר. ויכול להיות שהרבה מהקסם הזה נבע מאותו פוטנציאל שלא מומש, אבל גם היום אחרי שהספורט גדל והתרחב למקומות חדשים התוצאה שחוזרת על עצמה בשידורים די משעממת אותי לפעמים.

ונכון שענף גלישת הגלים העולמי נמצא בשיא של כל הזמנים, אף פעם לא העריצו והעריכו גולשים כמו היום וגולשי הסבב אף פעם לא עשו כאלה סכומים של כסף, אבל האם זה באמת שווה את זה, למכור את המילים והדעות שלך בשביל לקחת חלק במשחק? יש כאלה גולשים שיגידו כן וימשיכו להתאמן על איירים, יש כאלה שיגידו לא ועדין ימשיכו לגלוש בסבב ויש גולשים כמו בובי שפשוט יבחרו לבעוט בכדור מחוץ למגרש ולעצור את המשחק.

הצעד של בובי באותה תחרות בניו יורק היה מאוד דרסטי ועורר המון גלים גבוהים שמרגישים עד היום, הרעיון שהספורט שלנו הופך ליותר מידי מינסטרימי או ל “wannabe tennis tour,” הוא משהו שעדיין מדברים עליו היום ובובי היה זה שסלל חלק משמעותי מאותה דרך לגולשים אחרים כדי שיוכלו להשמיע את הביקורת שלהם על הגלישה המקצוענית. לא משנה עם זה רדיקלי כמו נוח דיין בסרפר פול או שזאת יצירה מלאת מחשבה כמו מכתב הפרישה של דיין רינולדס מהסבב, לגולשים מגיע את הבמה לדבר על מה שמפריע להם מבלי לפחד ולדעתי, לנו מגיע יותר גולשים כאלה בסבב שיודעים להתבטא טוב וחזק בתוך ומחוץ למים, בדיוק כמו בובי.

 

 

האם את/ה מעל גיל 18?