פרידה זמבה: אולד סקול קווין

מאת לי "לולו" קום חזרה

גלישה זה ספורט, תרבות ותופעה חיובית שמשכה אליה אנשים רבים מהעולם במשך מספר דורות, גלישה זו השראה. ספורט שמסמל כל כך הרבה מעבר לספורט. סקרנות, יצירתיות, אומנות, חופש וחיפוש בלתי פוסק. אנשים שמחוברים לעולם הזה באופן טבעי הם אנשי חופש, משני תרבות, אומנים, מעצבים, גיבורים ואייקונים. לעולם הזה יש הרבה היסטוריה.

במסגרת פרויקט מורשת של ארגון הגלישה העולמי ה- WSL, בעזרתו של מאט וורשו ואנציקלופדיית הגלישה, נכיר מספר דמויות מפתח שתרמו ועיצבו את עולם הגלישה שאנחנו מכירים היום.

הכירו את פרידה זמבה: אולד סקול קווין של עולם הגלישה

הנה עוד גולשת מקצוענית בולטת בימים ההם, שיצאה מפלורידה, קלי סלייטר ממש לא היחיד. פרידה היא פרו סרפרית שגדלה בחוף פלגלר בפלורידה. היא הייתה אלופת העולם 4 פעמים בין השנים (1984-1986, ו- 1988) ומהווה מודל לכושר פיזי ומנטלי עם רצון מאוד קטן להכרה, תהילה או פרסום.

נולדה בשנת 1964, התחילה לגלוש בגיל 12. הייתה גולשת חובבנית עד גיל 16 שהגיעה לתחרות בחוף קוקואה ובמקרה גם ניצחה. הפרס הכספי של אלופת התחרות עמד על 500$. היא לא ידעה שמהיום הזה היא הפכה לגולשת פרו. בשנים שלאחר מכן היא ניצחה מספר תחרויות נוספות ביניהן האירוע של מזדה פרו בשנת 1982 בחוף סולאנה, קליפורניה, מה שהפך אותה לגולשת הצעירה ביותר, בגיל 17, שמנצחת תחרות של הסבב העולמי המקצועי. פרידה סיימה את עונת 1982 מדורגת במקום ה-6, ובשנה שלאחר מכן סיימה במקום ה-2 אחרי קים מאריג מקליפורניה. שנת 1984 היא ניצחה 5 מתוך 10 אירועים בעוד שאף גולשת אחרת לא ניצחה יותר מתחרות אחת באותו סבב, מה שהפך אותה לאלופת העולם באותה שנה ובפער עצום.

 

CREDITS: WSL – LAURENT MASUREL

 

כשחזרה הביתה לפלורידה, חיכו לה מכתבים ממעריצים, שלטים בחוף שאמרו "חוף פלגלר: חוף הבית של פרידה זמבה, אלופת העולם בגלישת גלים נשים", השלטים הופיעו גם בכביש בדרך אל החוף. פרידה מספרת שהיא הייתה מאוד נבוכה, והיא לא רצתה לצאת יותר מידי החוצה.

זמבה הייתה תופעה חדשה בספורט, אישה יותר אגרסיבית. שידעה בדיוק איפה למצוא ולייצר מהירות ועוצמה בגל. היא גלשה הכי טוב בגלים קטנים ובינוניים. בשנת 1985 הקרב על תואר אלופת העולם כבר היה יותר צמוד. והיא השיגה אותו בעקבות נצחונות בשני האירועים האחרונים של הסבב. בשנת 1986 הפער אפילו הצטמצם והתחרות היתה יותר צמודה. בשנת 1987 הצליחו להעפיל עליה וסיימה במקום ה-3. מה שדחף את פרידה להתחיל תכנית אימונים איטנסיבית, באותם זמנים היא הייתה החלוצה שעושה דבר כזה, אפילו שכרה פסיכולוג לספורט שיתמוך בה. התכנית עבדה טוב ופרידה חזרה להיות אלופת העולם בשנת 1988.

 

CREDITS: WSL – TOM SERVAIS

 

לאחר ההישג הגדול פרידה איבדה את החשק להמשיך. נעלמה התשוקה כי הכל הפך להיות תחרותי מידי. אפילו בזמן הגלישה החופשית שלה, מצאה את עצמה גולשת כאילו היא בתחרות. וזה שאב ממנה את כל התשוקה לגלישה והכיף שיש בסשן גלישה רגיל. לכן החליטה לפרוש מהסבב ולפתוח חנות גלישה בחוף הבית פלגלר יחד עם בעלה ביל שואו שגם הוא גולש. השנים מכירים שנים רבות, ביל היה הספונסר שלה ומכין לה גלשנים מאז שהייתה בת 15, לאחר מכן הצטרף אליה לסבב כמאמן. הוא גדול ממנה ב-10 שנים ובשנת 1987 הם התחתנו. על עוגת החתונה שלהם היה חתן בלונדיני שמחזיק כלה בלונדינית ושניהם על גלשן.

פרידה מעולם לא רצתה להתפרסם או להיות בצד הזרקורים של עולם הגלישה. אם הייתה ממשיכה להתחרות גם בשנות ה-90 עם הכישרון והרמה הגבוהה שהיו לה, היא הייתה מקבלת הכרה עולמית שבדיוק ממנה רצתה להמנע. היא רק רצתה לגלוש ולנצח. בלי כל "התהילה" שמסביב. שרק הולכת וגודלת עם השנים ככל שגלישה הופך לספורט יותר מוכר ומיינסטרים. יחד עם כל הצניעות וההמנעות, פרידה זכתה בפרסי סרפר מגזין רבים, אף כיכבה בשער של ספורט אילוסטרייטד בשנת 87 בו כינו אותה "מלכת הגלישה". היום היא נהנת מגלישה פריסטייל ומידי פעם משתתפת (ומככבת) בתחרויות מאסטרס שונות.

 

CREDITS: WSL – TOM SERVAIS

האם את/ה מעל גיל 18?