100 איים נקיים בזכות הפרויקט החדש של קורונה ופארלי

מאת לי קום חזרה

ים מזוהם, זה צמד מילים שלצערינו אנחנו שומעים הרבה. לפעמים נדמה שזו בעיה שקיימת רק כאן, בישראל. כי הים התיכון הוא קטן, כי לאנשים כאן לא אכפת וכי הזבל נערם בקלות ובמהירות ברצועת החוף הקטנה שלנו. אך בעיה זו, אינה שייכת רק לנו ולים התיכון אותו אנו מכנים "בריכה".
זוהי בעיה גלובלית, אשר מאיימת על קיום האוקיינוסים בעולם כולו. למען האמת, האוקיינוסים גוססים, המים מסביב לעולם טובעים בפלסטיק אשר נשטף על החופים ברחבי העולם ומשפיע על המערכת האקולוגית ועל שרשרת המזון שלנו.

קורונה ופארלי התאחדו על מנת להפחית את כמויות הפלסטיק ולהציל את האוקיינוסים! יחד הם יצרו את הפרויקט שמטרתו: 100 איים נקיים עד שנת 2020. פארלי הינו ארגון הפועל למען הגברת המודעות על האוקיינוסים ואיכות הסביבה. יחד עם התשוקה של חברת קורונה לחופים, לעולם הגלישה ולתרבות האוקיינוסים נוצר חיבור מושלם וכך נולד הפרויקט המשותף.

פלסטיק זו בעיה הרסנית וענקית, הצלחתו של הפרויקט תפחית משמעותית את כמויות הפלסטיק שבאוקיינוסים ובחופים מסביב לעולם.


להלן מספר עובדות על פלסטיק שישנו את כל מה שחשבתם עד עכשיו!!! שיגרמו לכם להסתכל על כל הנושא של שמירה על הים והאוקיינוסים בצורה אחרת לגמרי, ולהבין למה זה כל כך חשוב:

 • על כל מטר של קו חוף בעולם, יש 16 שקיות פלסטיק מלאות של אשפה הנכנסות לים מדי שנה.
 • 85% מהפלסטיק המיוצר ברחבי העולם אינו ממוחזר, וחלק גדול ממנו מסתיים באוקיינוסים.
 • סגנון החיים שלנו מהיר, עם זאת בקבוק פלסטיק המשמש אותה למספר דקות, יימשך עד 500 שנים.
 • זה הולך וגובר, מדי שנה, אנו משתמשים בטריליון יחידות של שקיות ניילון.
 • שני שליש מהחמצן שלנו מגיע מהים. אם נמלא אותו בפלסטיק, לא נוכל לנשום.
 • על בסיס גלובלי, משאית זבל מלאה מתרוקנת לתוך האוקיינוס בכל דקה בממוצע.
 • יש 5.25 טריליון חתיכות של אשפה מפלסטיק בים.
 • מיני פלנקטון שונים, הבסיס של כל החיים האוקיינוס, ירדו ב- 40 אחוז מאז 1950.
 • באוקיינוס האטלנטי יש אי של פלסטיק שנערם בגודל של טקסס.
 • צריכת פלסטיק צפויה להכפיל את עצמה ב -20 השנים הקרובות.
 • אם מגמת הזיהום הנוכחית תחזיק, האוקיינוסים יכילו יותר פלסטיק מאשר דגים עד 2050.
 • בעשור האחרון ייצרנו פלסטיק יותר מאשר במאה הקודמת, וזה לא חומר שמתקלה או נעלם.

 

המדינות בהן עומדים להתמקד הן: מקסיקו, המלדיבים, אוסטרליה, צ'ילה, איטליה והרפובליקה הדומיניקנית. האסטרטגיה פועלת על 3 חזיתות: חינוך ורעיונות להפחתת השימוש בפלסטיק, ניקיון הפלסטיק והזבל שכבר קיים ועיצוב מחדש של מוצרי פלסטיק אשר בעתיד יוכלו להיות זמינים ובנויים מחומרים שונים. הכוח הטמון באסטרטגיה הוא שכל אחד, מהאזרח הפשוט ועד לתאגיד גלובלי, יכול ליישם אותה כדי להפחית את טביעת הרגל הפלסטית שלו.

גולשים רבים מהסבב המקצועי כגון ג'ורדי סמית, מט ווילקינסון וג'והאן דיפיי הצטרפו לפרויקט. ג'ורדי סמית מעיד שלא היה לו מושג על כמויות הפלסטיק שיש היום בעולם עד שהוא נחשף לפרויקט. מט ווילקינסון מציין את כמויות הזבל שהוא רואה בחלק מהחופים והמקומות הכי יפים בעולם. ג'והאן מספרת שהפלסטיק בחופים נמצא בכל מקום והפך לדבר רגיל.
המעורבות של הגולשים מאוד חשובה לפרויקט, בעיקר כי הם מהווים דוגמא עבור רבים אחרים מעולם הגלישה ומהעולם כולו.

מעבר לגולשי ה-CT, גולשי גלים גדולים כמו רמון נבארו וגרג לונג הצטרפו גם הם לפרויקט, כמו גם סלבס מוכרים בהוליווד כמו דייגו לונה וכריס המסוורת' (שגם הוא גם גולש בעצמו).
שיתופי הפעולה המרובים נוצרו על מנת למצוא ולהגות כמה שיותר פתרונות לבעיה. פעילות ראשונית של הפרויקט הינה פתיחת בית ספר לחינוך על האוקיינוס ​​באיים המלדיביים. לאחרונה התאספה פגישה בבית הספר החדש במלדיבים יחד עם ביולוגים ימיים בולטים, אוקיאנוגרפים, מדענים, אמנים, צלמים, יוצרי סרטים ומוזיקאים, כדי לדון בבעיה הקיימת, כיצד ניתן לתקן ומה היא הצורה היעילה ביותר להפיץ את המילה כדי שהפרויקט יקבל מודעות עולמית גבוהה.

החיבור של הגולשים לים, לאוקיינוס, לגלים ולחופים הינו חיבור טהור ונקי. אנו חייבים לשמור על הים כדי שהחיבור ימשיך להתקיים באותה צורה גם בעתיד.

הגולשים המקצוענים מדברים על הפרויקט – שווה צפיה.

למידע נוסף היכנסו ל- http://www.coronaxparley.com

 

האם את/ה מעל גיל 18?